Dijital Pazarlama Danışmanlığı

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Süreçleri

Dijital pazarlama danışmanlığı günümüzde tüm firmaların ve internet üzerinden iş yapan herkesin ihtiyacı haline gelmiştir. Özellikle büyük firmalar ile rekabet edemeyen daha küçük firmalar için durumu eşitlemenin en kolay yöntemi diyebilirim. Çünkü dijital pazarlama danışmanlığı ile marka bilinirliğinizi kalıcı olarak oluşturabilir ve dünyanın her yerindeki ilgili müşteri adaylarına ulaşabilirsiniz. Hatta sunulan imkana göre dilediğiniz bir şehirdeki veya ilçedeki belirli yaş aralığındaki ve hatta dilediğiniz bir cinsiyeti seçerek tam hedefleme yapabiliyorsunuz. Böylece doğru bir hedef kitlesine ulaşmış oluyor ve kazancınızı arttırıyorsunuz.

Son yıllarda yapılan en güncel araştırmalardan biri olan *TÜİK analizinde görülen o ki internet erişimine sahip girişimlerin oranı %94,9 seviyelerinde artmış. Bu göre diyebiliriz ki zorunlu bile olsa insanların ve işletmelerin satış yapma veya satın alma yöntemi artık dijitalleşti. Bu durumu kendi yararınız için kullanmak ise sizin elinizde.

Dijital Pazarlama Nedir? Neden Önemlidir?

Bilinen tanımı ile dijital pazarlama ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak ve satmak için bilgisayar, cep telefonu veya çevrim içi dijital teknoloji ürünlerini kullanmak için yapılan tüm çalışmaların kapsamıdır. Bu tanıma göre cebinde akıllı telefon taşıyan herkese oturduğunuz yerden ürün veya hizmet tanıtımı yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Üstelik farklı şehirlerde olsanız bile online olarak firmanızı veya hizmetinizi sunabiliyorsunuz.

Dijital pazarlamanın en önemli özelliği ise tam odaklı olarak hedeflenebilir olmasıdır. Daha iyi anlaşılması açısından örnekleme yapalım;

A firması bebek bezi üreten ve internetten satışını yapan bir firma olsun. Bu profil ile dijital pazarlama çalışması yaparsak öncelikle reklam denemeleri ve platform keşifleri ile başlanıyor. Yani ilgili müşteri en çok hangi kanaldan size ulaşıyor bunu belirliyorsunuz. Devamında ise reklam çıkışı başlıyor. Reklam çıkışları için anne ve babaları, en son bebek bezi aramış kişileri ve hatta şehirlerini bile seçme şansınız oluyor. Müşteriye ulaştınız ve satışınızı yaptınız. Peki ya sonra?

İşte asıl güzel tarafı ise yeniden pazarlama olanağının olması. Müşteri bebek bezini aldı ve içerisindeki bez sayısı belli yani bitiş zamanını biliyoruz. Bu durumda bezin bitimine yakın tekrar aynı müşteriye bez reklamımızı gösteriyoruz. Böylece sürekliliği sağlamış oluyoruz.

Yukarıda anlattığım kaba bir senaryo olup dijital pazarlama süreci öncesinde sitenin tam ve SEO kurallarına göre olduğu kabul edilmiştir. Aksi durumda binanın temeli olmadan üzerine kat çıkmak gibi bir durum ortaya çıkar. Öncelikle web sitemizin arama motorlarına dost olmasını sağlamalı ve sonrasında dijital pazarlama sürecine başlamalıyız.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetinde Neler Sunuyorum?

Bu konuda değişik konseptler sunan freelance veya firmalar ile karşılaşabilirsiniz. Biraz daha geniş kapsamlı olması amacı verilen hizmetleri internete yeni girecek olan bir firmaya veriyormuş gibi düşünerek hazırladım. Bu kapsamda size uygun olan adımdan başlayarak projemize devam edebiliriz.

Danışmanlık hizmeti konusunda sizlere yardımcı olduğum konular aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle firmanızın ve sektörünüzün değerlendirmesini yaparak hedeflerinizi ve mevcut kapasitenizi belirliyoruz,
 • Bir web sitesi sahibi değilseniz Wordpress tabanlı (e-ticaret sitesi kurulumu yoktur.) web sitenizi kuruyoruz. Mevcut bir siteniz varsa SEO analizini yaparak iyileştirilmesi gereken noktalarını size raporluyorum,
 • Sitenizin takibi için Google Analytics ve Yandex metrica'ya eklemesi konusunda yönlendirmelerde bulunuyorum,
 • Sosyal medya hesaplarınız yoksa Facebook Sayfası, Instagram ve Twitter olarak açıyoruz. Eğer mevcut hesaplarınız varsa iyileştirme çalışmaları yapıyoruz,
 • Aynı şekilde reklam panelleri yoksa açıyoruz veya açık olan panelleri birlikte düzenliyoruz,
 • Son olarak bütçe planlaması yaparak Google Ads, Facebook ve Instagram için reklam çalışmalarına başlayoruz,
 • Sonuçlara göre değerlendirme yaparak doğru ve kalıcı geri dönüşüm sağlayacak aksiyonları alıyoruz,

Bu aşamadan sonrasında dilerseniz işletme çalışanınız veya siz devam ediyorsanuz. Dilerseniz aylık danışmanlık hizmeti kapsamında tüm çalışmaları ben devam ettiyorum.

Verilen hizmetler genel olup ihtiyacınıza göre bir teklif talep edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmeti

Neden Danışmanlık Hizmeti Almalısınız?

Yukarıda verdiğim hizmetleri bir işletme sahibi olarak siz de yapabilirsiniz. Ancak bilginiz yoksa bu işler size para ve zaman kaybettirmekten başka bir getiri sağlamayacaktır. Diğer taraftan bir dijital pazarlama uzmanını işe almak iyi bir fikir gibi görülebilir. Ancak bütçeniz yeterince iyi değilse yeni bir çalışan size ek masraf anlamına gelecektir. Aylık milyon TL reklam harcamanız varsa zaten muhtemelen dijital pazarlama departmanınız vardır veya bir ajans ile çalışıyorsunuzdur.

Benim bu hizmetimdeki amaç daha kısıtlı bütçeye sahip işletmelere veya kişilere yol göstermektir. İşi bilikte (yani yüz yüze veya online olarak) yapacağımız için adımları öğrenmiş olacak ve dilerseniz kendiniz devam edeceksiniz. Memnun kalmanız durumda da aylık sabit ödemeli danışmanlık hizmetimden yararlanacaksınız.

Kısaca işinize değer katmak ve satışlarınızı arttırmak için dijital pazarlama araçlarından yararlanmanız gereklidir. Bu kapsamda doğru adımları atarak boşa zaman ve nakit kaybınızı önlemek istiyorsanız dijital pazarlama danışmanlığı hizmetimi almanız gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Soru: Tüm çalışmaların sonucunu ne zaman alırım?

Cevap: Bu yapılacak işleme göre değişmektedir. Eğer sitenizin kurulumu, SEO işlemleri vb. yapılacaksa en az üç aylık süreç sonunda sonuçlar gözlemlenir. Bunun dışında siteniz hazır ise reklam çalışmaları sonucu daha kısa sürede etkisini göstermektedir.

 • Soru: Danışmanlık ücreti olarak ne kadar ayırmalıyım?

Cevap: Danışmanlık ücreti firmanın durumuna ve yapılacak işlemlere göre belirlenmektedir. Danışmanlık ücretine reklam bütçeniz dahil değildir.

 • Soru: Sitem ve Instagram hesabım mevcut. Sadece reklam çalışması yapılmasını istiyorum. Böyle bir hizmetiniz var mı?

Cevap: Evet, ihtiyacınıza yönelik sadece reklam çalışması konusunda danışmanlık veriyorum. Ancak öncesinde sitenizin en azından SEO analizini yaptırmanızı öneririm.

 • Soru: Ödememi nasıl yapacağım?

Cevap: Anlaşma sağlandığı durumda danışmanlık ücretinin yarısını ödemelisiniz. İşlemler bitince diğer yarısını ödüyorsunuz. Bunun dışında danışmanlık hizmetine ek site kurulumu, SEO analizi vb. hizmetler alınacaksa bu hizmetlerin ücretini peşin ödüyorsunuz. Ödemenizi kredi kartı ile yapmak isterseniz Sabancı Holding bünyesindeki Shopier ödeme aracını kullanıyorum. Bunun dışında hesaba havale veya Papara hizmetleri üzerinden ödemenizi yapabilirsiniz. Yurt dışından hizmet alacaksanız isteğe göre Payoneer üzerinden de ödemenizi yapabilirsiniz.

 • Soru: Freelance pazarları üzerinden ödeme yapabilirmiyim?

Cevap: Evet bu konu için çalıştığım Hızlı Bul freelance pazarı mevcut. Sizin için ilan girişi yapabilirim ancak anlaşılan ücrete ek %10 Hızlı Bul komisyonu eklenmektedir.

Hizmetlerimden yararlanmak veya aklınıza takılan konular hakkında bana ulaşmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca güncel duyuru ve içeriklerim için FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

* TÜİK haber kaynağı http://tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33677